Çocuklarda Karın Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çocuklarda karın ağrısı, en çok yaşanılan sorunlardan biridir. Doğal olarak bu sorunu yaşayan aileler “çocuklarda karın ağrısı neden olur?” diye merak ediyorlar ve çözüm arıyorlar.

Çocuklarda karın ağrısı

Çocuklarda karın ağrısı şikayetleri kesinlikle hafife alınmamalıdır. Basit bir karın ağrısı gibi görünen durumlar, çok daha büyük rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu yüzden uzun süreli karın ağrısı şikayetleri olduğu zaman kesinlikle bir doktora gidilmelidir.

Çocuklarda Karın Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda karın ağrısı sorununun birçok nedeni olabilir. Eğer ağrı az ve gazdan kaynaklanıyorsa, çocuğunuzun karnına ılık bir bez koymanın yanı sıra masaj da yapabilirsiniz. Ancak çocuğunuzda bağırsak tıkanıklığı ve apandisit gibi rahatsızlıkların olma ihtimalini göz önünde bulundurarak, sıcak bez uygulamayın veya ağrı kesici vermeyin. Eğer karın ağrısı devam eder ancak kusma ve ishal gibi durumlar yoksa, çocuğunuzu kesinlikle bir doktora götürmeniz gerekir.

Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer öğrenmek için: Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Şimdi “çocuklarda karın ağrısı neden olur?” bakalım…

Parazit efestasyonu: Çocukların gelişim çağında çok sık görülür ve buna çoğunlukla giardia ve kıl kurdu gibi parazitler sebep olur.

Apandisit: Göbeğin ön kısmında başlayan ağrı, zaman içerisinde sağ alt kısma kadar iner. Hasta yürümekte zorluk çeker, kusar ve iştahı kesilir.

Akut gastroenterit: Bakteri ve virüslerin neden olduğu bu hastalık, ishal durumuna sebebiyet veren hastalıkların başında yer alır. Bu hastalık, ishalin yanı sıra ateş ve kusmaya da sebep olur.

Gıda zehirlenmesi: Sütlü tatlılar, tavuk ve mayonez gibi besinler gıda zehirlenmesine sebep olabilir. 2 saat ile 48 saat içinde etkisini gösteren gıda zehirlenmesi, karın ağrısının yanı sıra ishale ve şiddetli kusmaya sebep olabilir.

Bağırsak tıkanıklığı: Bağırsak tıkanıklığı, ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bağırsak tıkanıklığı, karında şişlik ve ağrı, yeşil ve sarı renkte kusma, gaz çıkaramama ve büyük abdest yapamama gibi ciddi sorunlara neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Bebeklerde Bronşiolit Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Gaz sancısı: Göbekte sürekli yer değiştiren ve şiddetli bir ağrıya sebep olan gaz sancısı, ishal ve kusma gibi sorunlara sebep olmaz. Bebeklerde gaz sancısı, huysuzluk ve ağlama gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Ülser: Mide kısmında ağrı ve yanmaya sebep olan ülser, yemek öncesinde çok şiddetli bir ağrıya neden olur.

İdrar yolu enfeksiyonu: Göbeğin aşağı kısımlarında ağrıya neden olan idrar yolu enfeksiyonu, bununla birlikte sık ve ağrılı idrar yapmaya sebep olur.

Hepatit: Virüs kaynaklı olan bu hastalık, karın ağrısı, kusma, mide bulantısı, sarılık ve halsizlik gibi sorunları da beraberinde getirir.

Bebeğinizde kabızlık sorunu varsa bu yazı işinize yarayabilir: Bebeklerde Kabızlık Sorunu İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuğum Konuşamıyorsa Ağrısını Nasıl Anlatır?

Eğer çocuğunuz konuşamıyor ve karın ağrısı varsa, ağrısını ifade edebilmek için belirli hareketler gösterir. Konuşamayan çocuk, ağrısını anlatabilmek için bacaklarını karnına çekerken ve idrar yaparken ağlar.

Çocuklarda Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın ağrısı çeken herkes bu durumun çok zor ve rahatsız edici olduğunu bilir. Çocuğunuzu karın ağrısı çekerken görmek, en az onun kadar sizin de canınızı yakar. Siz ebeveynleri bu konuda çok iyi anlıyoruz, bu yüzden “çocuklarda karın ağrısı nasıl geçer?” sorusunu yanıtladık ve bazı yöntemleri sıraladık.

  • Eğer karın ağrısı üşütmekten oluyorsa, çocuğunuzun ayaklarını sıcak tutarak karın ağrısını azaltabilirsiniz.
  • Çocuğunuza zencefil çayı içirerek, sancı ve kramp sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Kesinlikle çocuğunuzun alerjisi olan besinleri tüketmemesini sağlayın.
  • Bağırsaktan kaynaklanan karın ağrılarına ılık yoğurt birebir gelir.
  • Eğer çocuğunuzun krampları varsa, banyo yaptırarak onu rahatlatabilirsiniz.
  • Bazen karın ağrısı psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Böyle bir durum olduğunda çocuğunuza özenli ilgi ve sevgi vermeniz çok önemlidir.
  • Faydalarının saya saya bitiremeyeceğimiz muz, karın ağrılarına çok iyi gelir.
İlginizi Çekebilir:  Bebeklerde Doğumsal Hipotiroidi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Karın ağrısı 24 saat içinde geçmiyorsa ve bununla birlikte apandisit ve idrar yolu enfeksiyonu belirtileri gösteriyorsa, vakit kaybetmeden doktora gitmekte fayda var.

Lütfen takipte kalın!
[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
en sevilen bebek ninnileri
En Güzel Bebek Ninnileri ile Bebeğinizi Mutlu Edin

Bebeğiniz huzursuzken ya da uyumakta zorlanıyorken söyleyip onu rahatlatabileceğiniz en güzel bebek ninnileri için okumaya devam edin... Yüzyıllar boyunca gelmiş

Kapat