En İnce Detayına Kadar: Bebeklerde Balgam Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bebeklerde balgam sorunu, çoğunlukla üst solunum yolu hastalıklarından dolayı kaynaklanır. Her anne için bebeğinin balgam çıkarmak için çabaladığını görmek gerçekten zordur. Çok iyi biliyoruz ki, o, ufacık ciğerleri ile öksürdüğünde sizin içiniz sızlıyor. Kesinlikle endişe etmeyin, “bebeklerde balgam neden olur? Bebeklerde balgam nasıl geçer?” hepsini anlattık.

Bebeklerde balgam nasıl geçer

Bebeklerde Balgam Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bebeklerde balgam olmasın genellikle iki sebebi vardır. İlki, üst solunum yolu hastalıklarıdır, ikincisi ise bulunduğu ortamın kirli olmasıdır. Peki bebeklerde balgam neden olur?

Üst Solunum Yolu Hastalıkları: Grip ve nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları ve vücuda giren mikroplar sebebiyle bebeklerde balgam sorunu ortaya çıkabilir.

Ortam Etkeni: Bebeğin bulunmuş olduğu ortamdaki kirli ve tozlu hava, sigara dumanı gibi etkenlerde balgama neden olur. Ayrıca hijyen çok önemlidir. Bebeğin beslenmiş olduğu biberon ve kaşık gibi şeylerin temiz tutulması gerekir. Aksi takdirde balgam ve çok daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Balgam Nasıl Geçer?

Bebeğinin balgam çıkardığını gören anneler, doğal olarak “bebeklerde balgam nasıl geçer?” sorusunun cevabını arıyorlar. İşte tüm detayları ile sorunuzun cevabı!

Bebeklerde balgam tedavisi

Bebeklerde balgam sorunu, yetişkinlerdeki gibi öksüre öksüre vücuttan atılması çok zor olur. Bu yüzden bebeklerde yapılması gereken farklı taktikler vardır. Balgam çıkarmakta güçlük çeken bebeklerde uykusuzluk, huysuzluk ve hırıltı meydana gelir.

Öncelikle bebeğinize hiçbir ilaç vermeden fiziksel olarak yardım etmekte fayda var.

  • Bebeğinizi yüzüstü veya yan yatırıp hafifçe sırtına vurmalısınız. Böylece, balgam çıkarma konusunda ona yardımcı olmuş olursunuz.
  • Balgamın boğazda birikmesini önlemek için bebeğinizi gece uyumadan önce yastıklarla desteklemeli ve dik uyumasını sağlamalısınız.
  • Bebeğinizi sık sık emzirin, çünkü anne sütü bağışıklığı güçlendirir ve iyileşmeyi hızlandırır.
  • Ayrıca bunların yanı sıra, bebeğinizin bol bol sıvı almasını sağlarsanız, daha kolay bir şekilde balgam çıkarır.
İlginizi Çekebilir:  Bebeklerde Göbek Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Unutmayın ki, bebeğin bulunduğu odada her zaman temiz hava bulunmalı ve kesinlikle sigara içilmemelidir. Ayrıca bebeğinizin daha kolay nefes alabilmesini sağlamak için odayı nemlendirmek gerekir.

Bebeklerde Balgam Söktürücü Bitkiler

Bazı anneler ve babalar, kesinlikle ilaç kullanmaktan kaçınıyorlar. Biz de bu yüzden, bebeklerde balgam söktürücü bitkilerden yapılan tarifleri sizler için hazırladık.

  • Öncelikle bebeğinizin bol bol sıvı almasını sağlamalısınız.
  • 1,5 yaşından büyük olan bebeklere Ilık su, bal ve limon karışımı verebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin boğazı yumuşar ve balgamı çok daha kolay çıkarır.
  • Biraz çörek otu kaynatıp suyunu süzün. Ardından süzmüş olduğunuz suyu bebeğinize veriniz. Aynı yöntemi Ihlamur ile de uygulayabilirsiniz. Her iki şekilde de bebeğinizin balgam çıkarması kolaylaşacaktır.

Öksürüğe çok iyi gelecek yöntemler için: Öksürük Nasıl Geçer? Öksürük İçin Doğal Tedaviler

İlaçlar

Bebek öksürüyor diye kesinlikle öksürük şurubu verilmemelidir, çünkü öksürük şurupları balgam atılmasını engeller. Balgam sorunu yaşayan bebeklere kesinlikle ilaç vermemeli ve balgamın kendiliğinden dışarı atılması beklenmelidir. Ancak bebeğinizin durumundan endişe ediyorsanız, onu doktora çıkarılmalı ve doktorun tavsiyelerine uymalısınız.

Hangi Durumlarda Doktora Gitmek Gerekir?

Bebeklerde dışarıya atılamayan balgam var akciğerlerde birikir ve nefes alıp vermede güçlüğe neden olur. Durum böyle olunca, bebekler uykusuzluk, huysuzluk ve beslenme bozukluğu gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu tarz sorunların yaşanmasına önlemek için balgam renklerinin neyi ifade ettiğini ve ne tür sorunlar oluşturabileceğini anlatacağız.

Gri Renk Balgam: Bu balgam rengi, genellikle sigara dumanı ve kirli hava yüzünden kaynaklanır. Geçecek gibi görünüyor olsa da, önlemi alınmadığı takdirde rengi sarıya döner ve daha büyük sorunlara sebep olabilir.

Sarı Renk Balgam: Eğer sarı renk balgam görüyorsanız, bu üst solunum yolu hastalıklarından ve mikroplardan dolayı olduğu anlamına gelir. Önlem alınmadığı takdirde zatürre gibi büyük rahatsızlıklara neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Bebeklerde İşitme Kaybı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yeşil Renk Balgam: Bu balgamda ise önlem alınmadığında kronik bronşit ve akciğer apsesi gibi büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Eğer bebeğinizin iyi olmadığını düşünüyorsanız, hiç tereddüt etmeden onu doktora çıkarıp uzman tavsiyesi alınız.

Lütfen takipte kalın!
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde göbek fıtığı nasıl tedavi edilir
Bebeklerde Göbek Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğinizde ortaya çıkan her hastalık ve rahatsızlık çok can sıkıcı olabilir. Sizlere makalemizde “bebeklerde göbek fıtığı nedir, belirtileri ve tedavileri

Kapat