Bebeklerde Pişik Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bebeklerde pişik sorunu, bezlenmeye ilk başlanıldığı zamandan ta ki bezi bırakıncaya kadar sürekli yaşanan bir durumdur. Peki, “bebeklerde pişik neden olur? Bebeklerde pişik nasıl geçer?”

Pişik olan bebek

Bebekler günlük olarak sürekli çiş ve kaka yaparlar. Hal böyle olunca bezin çabuk değiştirilmesi önemlidir. Eğer çiş veya kaka yapan bir bebeğin bezi çok geç değiştirilirse cildi tahriş olur. Bu yüzden sizler için “bebeklerde pişik neden olur? Bebeklerde pişik nasıl geçer?” hepsini anlattık.

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

“Bebeklerde pişik nasıl geçer?” sorusunu cevaplamadan önce sorunun kaynağını anlamakta fayda var. Bu yüzden sizler için “bebeklerde pişik neden olur?” detaylı bir şekilde anlattık.

 • Pişik oluşmasındaki en büyük etkenlerden birisi, çiş veya kaka yapan bebeğin bezinin uzun süre değiştirilmemesidir. O yüzden, bu konuda biraz daha dikkatli olmak gerekir.
 • Bebeklerin ek gıdaya geçiş döneminde yiyecekleri yeni besinler ile dışkılarının durumu da değişebilir. Bebekler, ek gıdalara bağlı olarak çok sık ve sert kaka yapabilirler.
 • Bebeklerin sürünerek hareket etmesi de, pişik oluşumuna neden olan etkenlerden biridir. Giydiği bez veya kıyafetin hava almayan bölümlerinde pişik oluşması muhtemeldir.
 • Erkenden antibiyotik kullanan veya antibiyotik kullanan annenin sütünü emen bebeklerin bağırsaklarında bulunan iyi ve kötü huylu bakteriler, antibiyotik kullanımına bağlı olarak ölür. Bebeklerin bağırsaklarında yeteri kadar iyi huylu bakteri bulunmadığı takdirde ciltte mantar oluşma ihtimali artar.
 • Bebeklerin pişik olmayan en açık bölgeleri olan kalça, genital ve uyluk bölgesi, çoğunlukla nemli ve sıcak olduğundan bu bölgelerde mantar oluşabilir.
Bebeklerde pişik sorunu

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde neden pişik olduğuna dair bilgi sahibi olduğumuza göre, artık “bebeklerde pişik nasıl geçer?” sorusuna cevap verebiliriz.

Bebeğin cildini temiz ve kuru tutarak muhtemel pişiklere karşı en iyi savunmayı yapmış olursunuz. Bez bölgesinde oluşan pişikler en zararlı ve tehlikeli olanlarıdır. Bu yüzden, Bebeğinizin bezini değiştirdiğiniz sırada su ve temiz bir bez ile temizleyip kurulayın ve kısa bir süre de olsa bez bağlamayıp o bölgenin hava almasını sağlayın. Kesinlikle ama kesinlikle sabunlu bez veya ıslak mendil ile pişik olan bölgeleri silmeyin!

İlginizi Çekebilir:  Çocuklarda Zeka Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gereken Şeyler

Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

 • Tasarruf edeceğim derken kesinlikle yetersiz olan bezlere yönelmeyin. Bebeğinizin kullanacağı bezi seçerken çok dikkatli olmaya çalışın, fiyatından çok özelliklerini inceleyin.
 • Bebeğinizin pişik olduğu dönemlerde, pişik olan bölgeleri çok sıkmamak için bir numara büyük bez giydirin.
 • Pişik başlangıcı gördüğünüz bölgelere hemen pişik kremi sürerek müdahale ediniz.

Hangi Durumlarda Doktora Gidilmeli?

Eğer bebeğinizde aşağıda belirttiğimiz durumlar var ise kesinlikle bir doktor ile görüşmelisiniz.

 • Bebekte pişik olmakla birlikte ateşte varsa
 • Bebeğinizin pişiğinin geçmesi için her şeyi yapmanıza rağmen geçmiyor ve hatta çoğalıyorsa
 • Bez bölgesinin yanı sıra bacak, koltuk altı ve boyun kısımlarında pişik oluştuysa
 • Pişik olan bölgelerde iltihap oluşmuş veya su toplandıysa
Lütfen takipte kalın!
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Bebeklerde Pişik Neden Olur? Nasıl Geçer?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Anne sütü emen bebek
Yeni Doğan Bebek Nasıl Emzirilir? Doğru Emzirme Pozisyonları

Yeni bebek sahibi olan annelerin en çok merak ettiği konulardan biri olan "yeni doğan bebek nasıl emzirilir?" sorusunu cevapladık. Bunun

Kapat