Bebeklerde Göbek Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğinizde ortaya çıkan her hastalık ve rahatsızlık çok can sıkıcı olabilir. Sizlere makalemizde “bebeklerde göbek fıtığı nedir, belirtileri ve tedavileri nelerdir?” anlatacağız…

Bebeklerde göbek fıtığı sorunu
Bebeklerde göbek fıtığı nedir

Göbek fıtığına sahip olan bir bebekte, öksürdüğü veya ağladığı sırada göbek deliği bölgesinde ortaya çıkan bir şişlik görülür. Peki, “bebeklerde göbek fıtığı nedir?” okuyup öğrenelim.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Nedir?

Bebeğin göbek halkasının açık kalması ile göbek fıtığı oluşur. Anne karnındaki bebeğin beslenmesi, göbeğin etrafında bulunan damarlar sayesinde gerçekleşir. Bu damarların doğum sonrasında kapanması gerekir, fakat bazen göbek halkası kapanmadığı için bağırsaklar dışarı çıkar. Bebeklerde göbek fıtığı, ödem, bağırsak veyahut bebeğin bedenindeki yağ tabakasının, bebeğin kas dokusundaki zayıf bir noktadan fırlaması ile oluşur.

Bebeklerde göbek fıtığı, çoğunlukla hiçbir müdahale gerektirmeden 2-3 yıl içinde geçer. Ancak göbek fıtığı, 2 yaş ve üstündeki bebeklerde hala geçmiyorsa cerrahi müdahale gerektirir.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Neden Olur?

“Bebeklerde göbek fıtığı neden olur?” sorusu bütün ebeveynlerin aklını kurcalıyor. İşte cevabı!

Doğumdan sonra bebeğin göbek halkasının açık kalması sonucunda göbek fıtığı olur. Bebeğin göbek deliği bölgesindeki kas dokularının zayıf olması nedeniyle bu kısımdan bağırsak çıkabilir.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde göbek fıtığı, doğumdan sonraki birkaç hafta içinde görülebilir. Peki bebeklerde göbek fıtığı belirtileri nelerdir?

  • Bebeğin göbek deliği bölgesinde yumuşak bir şişlik bulunur
  • Göbek deliğindeki bu şişlik, dokunmaya bağlı olarak yer değiştirebilir.
  • Bu şişlik, bebeğin öksürmesine, ıkınmasına veya ağlamasına bağlı olarak büyüyebilir.

Bebeklerdeki göbek fıtıklarının çapı 2.5 cm’den küçük olsa da, boyutu bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Eğer bebeğinizin karnında şişlik ve acı varsa ve bununla birlikte kusma durumu yaşıyorsa hemen bir doktora gitmelisiniz.

Göbek Fıtığı Olan Bebeklerde Hangi Durumlarda Doktora Gidilmelidir?

  • Göbek fıtığı hassaslaşıyorsa,
  • İçeri itmenize rağmen içeri girmiyorsa,
  • Büyümeye başladıysa,
  • Bebeğiniz ağladığında fırlıyorsa,
  • Bunlarla birlikte veya haricinde bebeğiniz kusuyorsa, kesinlikle bir doktora başvurmalısınız.
İlginizi Çekebilir:  En Güzel Bebek Ninnileri ile Bebeğinizi Mutlu Edin

Bebeklerde Göbek Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde göbek fıtığı, çoğunlukla bebek 1 yaşını doldurmadan kendiliğinden geçer. Fakat, bebek 2-3 yaşlarında olmasına rağmen göbek fıtığı geçmiyorsa, fıtık ameliyatı yapılması gerekir.

Bu durum nadir görülse de, eğer bebeğinizin bağırsağı göbek fıtığı ile sıkıştıysa acil bir şekilde ameliyat edilmesi gerekir.

Lütfen takipte kalın!
[Toplam:3    Ortalama:3.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde cilt bakımı hakkında her şey
7 Öğretici Madde ile: Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebek kokusu, tüm anneler ve bebekleri seven herkes için müthiş ve eşsiz bir kokudur. Bununla birlikte, bebeklerin cildi çok hassastır

Kapat