Bebeklerde Göbek Bağı Nasıl Düşer? Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı

“Göbek bağı nedir? Göbek bağı ne işe yarar? Bebeklerde göbek bağı nasıl düşer? Bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılır?” hepsini öğrenmek için okumaya devam edin…

Bebeklerde göbek bağı

Yeni bebek sahibi olan annelerin en çok endişelendikleri konulardan biri olan göbek bağı artık gözünüzü korkutmasın.

Çünkü sizler için “göbek bağı nedir? Göbek bağı ne işe yarar? Bebeklerde göbek bağı nasıl düşer? Bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılır?” sorularının hepsini cevapladık.

Göbek Bağı Nedir? Göbek Bağı Ne İşe Yarar?

Hamileliğin 5. haftası ve sonrasında göbek bağı ile anne ve bebek arasındaki oksijen ve besin akışı başlar. Kan damarları açısından oldukça zengin olan göbek bağı, yumuşak bir hortuma benzemektedir. “göbek bağı ne işe yarar?” diye soruyorsanız;

 • Göbek bağında besin ve oksijen akışını anneden bebeğe aktaran bir toplardamar vardır.
 • Ayrıca iki adet atardamar vardır. Bu atardamalar, bebeğin vücudundan atılması gereken şeyleri kirli kan ile birlikte plasentaya aktarır.

Göbek Bağı ile İlgili Yaşanabilecek Sorunlar Nelerdir?

 • Çok yaşanan durumlardan biri olan kordon dolanması, kordonun anne karnında hareket eden bebeğin boynuna dolanması ile gerçekleşir. Bu durum bazen sorun teşkil etmese de, bazen ise damardaki kan akışı etkilenir ve bebeğin beslenmesi açısından sorun oluşturur.
 • Yaşanabilecek sorunlardan bir diğeri ise kordon bağında düğüm oluşmasıdır.
 • Çok sık olmasa da, bazen bebeğin kolları ve bacakları arasında kordon sıkışması yaşanabilir.
 • Son olarak kısa kordon sorununu anlatalım. Göbek bağının 35 santimden kısa olduğu durumlara denir.

Bebeklerde Göbek Bağı Nasıl Düşer? Ne Zaman Düşer?

Göbek bağı, doğum olduğu zamana kadar durur. Doğum bittikten sonra bebeğin göbek deliğinin yaklaşık 3-5 santim üstünden klempe edilir ve kesilir.

Yaklaşık 15 gün içerisinde jölemsi görünümünü kaybeden göbek bağı, zamanla sarı renkten kahverengiye döner. Bir süre sonra da kurur ve kendiliğinden düşer. Göbek bağı düştükten sonra yaklaşık 6-7 günlük bir iyileşme süreci başlar.

İlginizi Çekebilir:  Bebeklerde Pişik Neden Olur? Nasıl Geçer?
Bebeklerde göbek bağı bakımı

Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Kesinlikle bu konuda endişelenmeyin, çünkü doktor ve hemşireler yapmanız gereken her şeyi anlatacaklardır. Ancak biz, sizin içiniz rahat etsin diye “bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılır?” anlattık.

 • Öncelikle göbek bağının kuru ve temiz kalması gerekir ve bu konu dikkate alınmalıdır. Ayrıca göbek kordonunun bezin dışında kalıp hava alması çok daha çabuk iyileşmesinde büyük bir etkendir.
 • Göbek bağı iyileşinceye kadar kesinlikle su ile temas etmemelidir. Eğer bu süreçte bebeğinize banyo yaptırmak istiyorsanız, göbek bağına su değmemesine özen göstermelisiniz. Aksi takdirde enfeksiyon riski oluşabilir.
 • Göbek bağını alkol ile temizlemek yerine kendi kendine iyileşmesini beklemek çok daha iyi bir tercih olacaktır.
 • Göbek bağının idrar ve kaka ile temas etmemesi açısından sürekli bez değiştirmek çok büyük önem taşır. Ayrıca kaynatıp ılımasını beklediğiniz su ve temiz bir pamuk ile göbek bağının etrafını temizlemeniz gerekir.
 • Muhtemelen göbek bağının etrafını temizlerken “bebeğimin canı acır mı?” diye düşünüyorsunuz, o yüzden size küçük bir bilgi verelim… Bebeklerin göbek bağı acımaz, çünkü göbek bağında sinir uçları yoktur.
 • En önemli noktalardan birisi şudur ki; göbek bağını düşürmek için uğraşmamalı ve kendiliğinden düşmesini bekleyin.
Lütfen takipte kalın!
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Bebeklerde Göbek Bağı Nasıl Düşer? Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
pitonla oynayan küçük bebek
Pitonla Oynayan Bebek Herkesi Korkuttu

Birçok kez çocukların ve hayvanların iyi anlaştığına şahit olmuştuk, ancak pitonla oynayan bebek herkesi korkutmayı başardı. Pitonla Oynayan Bebek Pitonla

Kapat