7 Öğretici Madde ile: Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebek kokusu, tüm anneler ve bebekleri seven herkes için müthiş ve eşsiz bir kokudur. Bununla birlikte, bebeklerin cildi çok hassastır ve iyi bir bakım gerektirir.

Bebeklerde cilt bakımı nasıl yapılır

Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerin cildi, yetişkin insanlara göre en az 10 kat daha hassastır. Bu yüzden kesinlikle güzel bir bakım yapılması gerekir. Peki “bebeklerde cilt bakımı nasıl yapılır? Bebeklerde cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?” biliyor musunuz?

Eğer bilmiyorsanız hiç canınızı sıkmayın, çünkü öğretici maddeler ile teker teker anlattık.

1. Temizlik Şart!

Bebeklerde cilt temizliği

Bebeklerin cildini tehdit eden kir, toz ve bakteri gibi birçok şey var. Bu sebeple bebeğinizin cildini, düzenli ve güzel bir şekilde temizlemelisiniz. En dikkat edilmesi gereken şey ise; ıslak mendil kullanmamaya özen göstermektir. Temiz bir pamuk ve kaynatılıp ılıması beklenmiş su ile bebeğinizin cildini rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

2. Nemlendirici Kullanın

Bebeklere nemlendirici sürmek

Unutmayın ki, her bebek aynı değildir. Bazı bebeklerin cildi, diğer bebeklere nazaran daha kuru olabilir. Bu durumda nemlendirici kullanmanız çok önemlidir. Banyodan sonra veya önce doğal nemlendiriciler kullanmaya özen göstermelisiniz.

3. Bebeğinizi Güneşin Yakıcı Olduğu Saatlerden Koruyun

Bebeklere güneş kremi sürmek

Her bebeğin ve her insanın D vitamini ihtiyacı vardır. Bu nedenle, D vitamini kaynağı olan güneşte bir süre durmak gerekir. Ancak bazı saatlerde güneş, normale göre çok daha sıcak olabilir. Böyle durumlarda bebeğinize güneş koruyucu krem sürmenizde ve dikkatli olmanızda fayda vardır.

4. Egzama ve Pişik Sorunlarına Dikkat!

Bebeklerde egzama

Bebeklerin çamaşırlarını kesinlikle normal deterjanlar ile yıkamamak gerekir. Bebeklerin çamaşırlarını bebekler için yapılan özel sabunlar ve özel deterjanlar ile yıkarsanız, bebeğinizi egzama ve pişik gibi sorunlardan kolaylıkla koruyabilirsiniz.

Çocuklarda Egzama Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir:  Bebeklerde ve Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

5. Onu Mantara Karşı Koruyun

Bebeklerde pişik ve mantar

Bebeklerin cildi, idrar ve kaka ile uzun süre temas ettiği zaman mantar ve pişik gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumu önlemek adına düzenli bir şekilde bez değiştirmek gerekir. Eğer bebeğinizin mantar sorunu yaşadığını düşünüyorsanız, kesinlikle bir doktor ile görüşmelisiniz.

6. İsilik Sorununa Dikkat Edin

Bebeklerde isilik

Bebekler, sıcaklık ve nem yüzünden çok kolay bir şekilde isilik olabilir. Bu durumu engellemek adına bebeklerin terlememesi gerekir. Bu yüzden bebeğinizi sık sık banyo yaptırmalı, ince kıyafetler giydirmeli ve onu çok sıcak ortamlarda bulundurmamanız gerekir.

7. Kesinlikle Bebeğinizin Kafasında Oluşan Konakları Kendi Yöntemleriniz ile Temizlemeyin!

Bebeklerde konak

Kesinlikle bebeğinizin kafasındaki konakları soymaya ve kendi yöntemleriniz ile temizlemeye çalışmayın. Sizler için hazırlamış olduğumuz içerik sayesinde bebeklerde konak durumu ile ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Bebeklerde Konak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Lütfen takipte kalın!
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde ishal tedavisi
Bebeklerde İshal Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bebeklerde ishal çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Hal böyle olunca anneler ve babalar, "bebeklerde ishal neden olur? Bebeklerde ishal nasıl

Kapat