Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır? Bebek Banyosu Hakkında Her Şey

Çoğu anne ve babaların endişe ettikleri konulardan birisi de bebek banyosudur. Doğumdan sonraki ilk hafta içinde “bebek banyosu nasıl yaptırılır?”

Bebek banyosu nasıl yaptırılır

Doktorlar, banyo yaptırmadan önce bebeğinizin göbek kordonunun kendiliğinden düşmesini beklemenizi tavsiye eder. Göbek kordonu düşene kadar o bölgeye düzenli bir şekilde bakım yapmak gerekir. Eğer göbek kordonu uzun zaman geçmesine rağmen düşmediyse, göbek kordonu bölgesine su gelmeyecek şekilde bebeğinizi yıkayabilirsiniz. “Bebek banyosu nasıl yaptırılır?” konusunu öğrenmeden önce, göbek kordonu (göbek bağı) hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Bebeklerde Göbek Bağı Nasıl Düşer? Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı
Göbek Kordonu Neden Geç Kesilir?

Bebeğin göbek bağı düşüp o bölge iyileştikten sonra bebeğinize rahatlıkla banyo yaptırabilirsiniz. Bebeklerin çoğu suyu çok sever ama bazı bebekler, suya girdiklerinde ağlayabilirler. Böyle bir durumda ise bebeği çok ağlatmadan hızlıca yıkamak gerekir. Eğer hazırsak, bebek banyosunda dikkat edilmesi gerekenleri öğrenelim.

Bebek Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konu, sağlıklı ve bebek olduğu zaman güvenliği ön planda tutmak gerekir. Bu yüzden, bebek banyosunda dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık.

Bebek banyosunda dikkat edilmesi gerekenler
  • Bebeğiniz küvetteyken kesinlikle yanından ayrılıp onu yalnız bırakmayın ve ve kullanacağınız tüm eşyaları yakınınızda bulundurun.
  • Bebek banyosunda su sıcaklığı yaklaşık olarak 32 derecedir. Öncelikle suyun sıcaklığını ayarlayın ve sonra bebeği küvete koyun.
  • Bebeğiniz küvetin içinde bulunurken musluğu açık bırakmayın.
  • Küvetin içine çok fazla su koymanıza gerek yok. Sadece gerektiği kadar su koymaya özen gösterin.

Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Gerekli bilgileri öğrendiğimize göre gelelim “bebek banyosu nasıl yaptırılır?” sorusunun cevabına…

  • Banyo sırasında kullanacağınız bütün malzemeleri yanınıza alın ve banyo yaptıracağınız odanın sıcaklığının 22-23 derece olmasına dikkat edin.
  • Bebeğinize banyo yaptıracağınız suyun sıcaklığının 32 derece olmasına özen gösterin ve küvete 5 ile 10 santim yüksekliğinde su doldurmanız yeterli olacaktır.
  • Bebeğinizi küvete koyduktan sonra bir eliniz ile başını, diğer eliniz ile sırtını destekleyip rahat etmesini sağlayın. Ardından küçük bir kap yardımıyla onu yavaş ve alıştırarak yıkayın.
  • Az miktarda bebek şampuanı veya bebek sabunu ile onu nazikçe yıkayın. Şampuan ve sabun fazla kullanıldığı takdirde ciltte kuruma gibi problemler yaşanabilir. Ardından bebek süngeri kullanarak her tarafını güzel ve nazikçe silin. Tabii saçlarını şampuanlarken de kibar olmaya özen gösterin.
  • Bebeğinizin her yerini durulamak için onu hem sırt üstü hem de yüzüstü yatırmanız gerekir. Fakat her şekilde bebeğinizin boynunu ve sırtını desteklemeniz önemlidir. Bebeğinizi güzelce kuruladıktan sonra havluya sarın. Bu kısımda birinden yardım almak isteyebilirsiniz.
  • Bebeğinizi havluya sardıktan sonra tamamen kurulamaya başlayın. Eğer cildinde kuruluk varsa bebek yağı sürün.
İlginizi Çekebilir:  Çocuklarda Karın Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Endişe ettiğiniz kadar zor değilmiş, öyle değil mi? Hatta aksine bebek banyosu, çok keyif alacağınız bir alışkanlık haline gelecek. Ayrıca unutmadan söyleyelim; her banyo öncesinde ve sonrasında bebeğinizi bol bol öpün ve sarılın!

Bebek banyosunu uygulamalı bir şekilde görmek istiyorsanız, tıklayınız.

Lütfen takipte kalın!
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
bebeklerde boy kilo cetveli
Bebeklerde Boy Kilo Tablosu (0-1 Yaş)

Yeni anneler için büyük bir merak konusu olan durumlardan biri de bebeklerinin boy ve kilosudur. Hiç merak etmeyin bilmeniz gereken

Kapat